Şehriyeli pirinç pilavı

No votes yet.
Please wait...
Paylaşım
Tarih
1 Su bardağı
Baldo pirinç
3 Su bardağı
Su
2 Yemek kaşığı
Tel Şehriye
0 Yeteri kadar
Tuz
0 Yeteri kadar
Tereyağ
0 Yeteri kadar
Sıvı yağ
Şehriyeli pirinç pilavı

Pirinçlerimizi bol suyla yıkıyoruz nişastasını akıtıyoruz, , yaklaşık 30-40 dakika sıcak ve tuzlu suda beklemeye alıyoruz. Tenceremize tereyağı ve sıvı yağını alıyoruz 2 yemek kaşığı tel şehriyeyi rengi dönene kadar kavuruyoruz. Pirinçleri tuzdan arınması için suyla arındırıyor süzüyoruz ve tenceremize ekliyoruz. 2-3 damla limon damlatıyoruz. Pirinçleri 5-6 dakika iyice kavuruyoruz. Sıcak suyumuzu ve tuzumuzu ekliyoruz. Suyunu çekince altını kısıp kapağını kapatıyoruz. Piştikten sonra kağıt havlu arasına koyup demlemeye bırakıyoruz 20-25 dakika sonra tane tane pilavımız hazır.

(Limon, pirinçlerimizin daha beyaz olması için damlatılıyor.Pirinçlerin kavrulması ise daha tane tane yapıyor. Pirinç pilavına her zaman aynı oranla yapabilirsiniz, pirinç 2 bardak ise 3 bardak su konarak bu katsayıda çoğaltabilirsiniz.)

Afiyet olsun…

Henüz yorum yok, ilk yorumu sen yap!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*